Skategoryzowany | Artykuły

Tags : ,

Następna generacja sieci domowych – 50 Gb/s POF

Opublikowano 06 października 2011

Zakończył się trzyletni projekt POF-PLUS, który miał na celu rozwój komercyjny i badania technologii transmisji Gigabitowej w polimerowych sieciach światłowodowych POF (ang. Plastic Optical Fiber) o rdzeniu 1mm. Uruchomiony w roku 2008 i sponsorowany przez UE trzyletni projekt POF-PLUS zrzeszył największych europejskich operatorów telekomunikacyjnych i centra badawcze, takie jak Eindhoven University of Technology, Firecomms, France Telecom, Telecom Italia, Fraunhofer Institute for Integrated Circuits, POF Application Center (POFAC), czy Luceat SpA. Zakończenie projektu zaowocowało przedstawieniem trzech możliwości transmitowania sygnałów Gigabitowych przez światłowody polimerowe o średnicy rdzenia 1mm: przesyłanie sygnału z prędkością do 1 Gb/s na odległość 90 m, przesyłanie sygnału z prędkością 6 – 10 Gb/s na odległość 50 m, przesyłanie sygnału z prędkością od 20 Gb/s – 50 Gb/s na odległość 90 m z wykorzystaniem kabla światłowodowego wielordzeniowego POF. Uzyskane wyniki były możliwe po zoptymalizowaniu elementów optycznych do pracy dla wysokich przepustowości. Jednym z najważniejszych osiągnięć projektu było unowocześnienie diody RC-LED o nowy sterownik pozwalający na osiągnięcie przepustowości 1 Gb/s. Została opracowana nowa struktura fotodetektorów, bazująca na budowie wielowarstwowej, gdzie każda warstwa składa się z odpowiedniej ilości kryształów Si, Ge i C. Zmieniona także modulację sygnału na dyskretną modulację wielotonową 64-QAM.

Moduł gigabitowy POF przedstawiony przez firmę Firecomms

Wszystkie elementy dobierane były pod kątem minimalizacji przyszłych kosztów, dzięki czemu sieci optyczne POF mają być dostępne dla każdego abonenta. Dodatkowo instalacje domowe światłowodowe POF są zdecydowanie bardziej przyjazne dla użytkownika końcowego niż tradycyjne światłowody kwarcowe, czy nawet standardowe rozwiązania miedziane (UTP, koncentryczne itp.). Wszystko dzięki prostocie połączenia kabla z urządzeniami i niewielkiej średnicy pojedynczego włókna – 2,2 mm. Przez najbliższe 5 lat należy się spodziewać ekspansji usług szerokopasmowych do domu, takich jak IPTV (w wersji HD), wideokonferencji itp. Obligatoryjne jest zwiększenie przepustowości łączy dostępowych (poprzez FTTH, VDSL lub bezprzewodowo przez WiMax). W tym świetle możliwości światłowodowych sieci optycznych POF wydają się być bardzo konkurencyjne.
Polimerowe światłowody POF to medium transmisyjne, w którym sygnał w postaci modulowanej wiązki transmitowany jest wielomodowo w zakresie światła widzialnego, najczęściej na długości fali 650 nm – światło czerwone.

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.