Skategoryzowany | Nowości

IEEE wspiera rozwój EPON.

Opublikowano 26 listopada 2014

Organizacja IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) zajmująca się m.in. standaryzacją konstrukcji, pomiarów oraz reguł określających współpracę urządzeń elektronicznych, w tym standardów dla urządzeń i formatów komputerowych, ogłosiła wdrożenie trzech nowych procedur dla standardu IEEE 1904.1 (SIEPON – ang. Standard for Service Interoperability in Ethernet Passive Optical Networks) obejmujących testy zgodności urządzeń wykorzystywanych w sieciach EPON.

Nowy zestaw testów przeznaczony jest do weryfikowania współpracy aktywnych elementów sieci pochodzących od różnych producentów. Weryfikowana ma być zgodność stacji OLT (ang. Optical Line Termination), służących operatorom do wprowadzenia usług do medium światłowodowego i urządzeń końcowych ONU (ang. Opcital Network Termination), które w zależności od wybranej koncepcji instalowane mogą być na wejściu budynku lub w mieszkaniach. Najważniejszą jednak jest kwestia weryfikacji współpracy OLT i ONU pochodzących od różnych producentów w ramach jednej sieci. Brak kompatybilności tych elementów był do tej pory jednym z głównych czynników hamujących rozwój sieci EPON.

EPON jest jedną z bardziej popularnych światłowodowych technik dostępowych. Z usług dostarczanych w ten właśnie sposób korzysta ponad 100 milionów abonentów. Systemy te obsługują różnorodne pakiety usług dla przedsiębiorstw i osób prywatnych, w tym: telewizję IPTV, telefonię VoIP, usługi transmisji danych oraz połączenia międzysieciowe wykorzystywane w systemach operatorów telefonii komórkowej.

d179
Pasywne sieci optyczne należą do grupy sieci nowej generacji, pozwalających w oparciu o infrastrukturę światłowodową świadczyć interaktywne usługi multimedialne w najwyższej jakości. EPON (ang. Ethernet Passive Optical Net­work), Ethernetowa pasywna sieć światło­wodowa bazuje na architekturze punkt–wielopunkt z podziałem mocy sygnału optycznego. Pozwa­la na osiągnięcie przepływności do 1,25 Gbit/s. Pomimo, że budowa sieci PON nie jest łatwa, jest atrakcyjna dla dostawców usług teleinformatycznych, ze względu na możliwość podziału kosztów stałej sieci i centrali pomiędzy dużą ilość abonentów. Koszty utrzymania takiej sieci, dzięki wyeliminowaniu elementów aktywnych (wymagających zasilania) pomiędzy OLT a ONU, są najniższe pośród obecnych technologii sieci nowej generacji.

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.