Skategoryzowany | Home System

Zakończenie światłowodu w mieszkaniu – bezpieczeństwo.

Opublikowano 10 czerwca 2015

Rozwój technik FTTH polegających na doprowadzeniu światłowodu do mieszkania, to bez wątpienia słuszna droga rozwoju instalacji teletechnicznych w budynkach.

Bardzo często przy projektowaniu oraz realizacji tego typu instalacji pomija się całkowicie aspekt bezpieczeństwa przyszłych użytkowników. W przeciwieństwie do instalacji niskoprądowych (telewizja, Internet, telefon, domofon, alarm, monitoring itd.) instalacje bazujące na medium światłowodowym, eksploatowane w sposób nieprawidłowy mogą nieść realne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. Wynika ono z tego, iż źródłem sygnału jest laser emitujący wiązkę światła dużej mocy, choć niewidzialnego to niebezpiecznego dla oczu. Organizm ludzki nie ma mechanizmu obronnego przed takim promieniowaniem. Gdy to się zdarzy i pojawią się objawy jest już za późno na uratowanie wzroku.

Najlepszą metodą zakończenia instalacji światłowodowej w mieszkaniu jest doprowadzenie włókien do teletechnicznej skrzynki multimedialnej zlokalizowanej w pobliżu drzwi wejściowych mieszkania, w której nastąpi konwersja medium optycznego na miedziane. Istnieją jednak sytuacje, w których projekt instalacji zakłada doprowadzenie włókien do gniazd końcowych instalowanych w dalszych pomieszczeniach.

Przy realizacji zakończeń światłowodowych w puszkach lub gniazdkach abonenckich, bezwzględnie najważniejszą kwestią jest stosowanie adapterów wyposażonych w samoopadającą klapkę. Ten prosty element wpływa znacząco na bezpieczeństwo wzroku mieszkańców w sytuacji przypadkowego wypięcia przewodu z gniazda.

l42222++

Adapter ULTIMODE A-522S-2 L42222 jest wyposażony w klapkę zabezpieczającą

Nie bez znaczenia jest również odpowiednie oznaczenie puszek lub gniazd stanowiących zakończenie włókien. Symbol lasera przypominać będzie mieszkańcom o tym, że mają do czynienia z sygnałami niebezpiecznymi.

l53022_laser

Naścienna puszka abonencka Ultimode TB-02H-2 L53022 wyposażana jest w przesuwaną klapkę zabezpieczającą zainstalowane w niej adaptery. Puszka oznaczona jest również stosownym symbolem informującym o potencjalnym zagrożeniu. W przypadku instalacji elementów pozbawionych tego typu symboli należy samodzielnie zadbać o ich odpowiednie oznaczenie, na przykład poprzez odpowiednią naklejkę.
Pomyśleć również należy o odpowiedniej lokalizacji puszek. Naturalnym ze względów estetycznych wydaje się umieszczanie ich tuż nad podłogą. W sytuacji, w której adapter w puszce montowany jest pod kątem (czoło adaptera skierowane w dół), jej instalacja na niewielkiej wysokości wykluczy ryzyko przypadkowego patrzenia w otwarte złącze optyczne.

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.