Skategoryzowany | Pomiary

Miernik mocy optycznej – podstawowe wyposażenie instalatora

Opublikowano 04 maja 2016

Urządzenie pomiarowe jest jednym z podstawowych narzędzi instalatora. O ile w instalacjach niskoprądowych, bazujących na przewodach miedzianych (telewizja, monitoring), możliwe, aczkolwiek nieprofesjonalne jest sprawdzanie poprawności działania systemu na podstawie obserwacji podłączonych do niego urządzeń końcowych, o tyle w sieciach światłowodowych nie ma miejsca na takie półśrodki.

Instalacje tego typu wykonywane są często na długo przed uruchomieniem danego systemu i obejmują wyłącznie wykonanie infrastruktury kablowej oraz przyłączy. Aby zweryfikować poprawność wykonania wszystkich prac konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie pomiarowe, tym bardziej, że nawet najmniejszy błąd lub najmniejsza niedokładność zaowocować może zwiększonym o kilka dB tłumieniem, które w tym przypadku prowadzić może do awarii całego systemu.

 

Miernik mocy optycznej GRANDWAY FHP1B02 Źródło światła 1310nm/1550nm GRANDWAY FHS1D02
Miernik mocy optycznej GRANDWAY
FHP1B02 L5821
Źródło światła GRANDWAY
FHS1D02 L5825

GRANDWAY FHP1B02 L5821 to przystępny cenowo, funkcjonalny miernik, przeznaczony do pomiaru strat mocy optycznej w torze światłowodowym wielo- i jednomodowym. Miernik skalibrowany jest do pomiaru sześciu długości fali: 850, 1300, 1310, 1490, 1550 i 1625 nm. Posiada możliwość wykonywania pomiarów w trybie referencyjnym (dB) oraz pomiarów mocy bezwzględnej (mW, dBm). Miernik wyposażony jest w końcówkę umożliwiającą pomiar mocy w torze optycznym zakończonym złączem o ferruli 2,5 mm. Pomiar wykonywany jest z dokładnością 0,35 dB. Oznacza to, że miernik z powodzeniem sprawdzi się w większości instalacji punkt – punkt, jak również w instalacjach FTTH.

W celu przeprowadzania precyzyjnego pomiaru zalecane jest stosowanie dedykowanego źródła światła, np. GRANDWAY FHS1D02 L5825. Urządzenie to emituje sygnał na jednej z dwóch długości fali (1310 nm lub 1550 nm), przy czym wahania jego mocy nie przekraczają 0,1 dB. Tak dobrany zestaw pomiarowy pozwoli na weryfikację poprawności niemal każdej instalacji światłowodowej.

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.