Skategoryzowany | Kable

Tags : , ,

Sprawdzenie ciągłości kabla światłowodowego za pomocą reflektometru

Opublikowano 05 października 2016

Układanie okablowania jest zawsze jednym z najbardziej czasochłonnych, a więc również kosztownych etapów realizacji każdej instalacji. W przypadku kabli światłowodowych, dla których nieprawidłowy transport, czy magazynowanie spowodować może ich uszkodzenie (mikrozgięcia), szczególnie istotne wydaje się ich sprawdzenie przed ułożeniem w korytach kablowych, studzienkach, ścianach itp.

Do sprawdzenia okablowania teoretycznie wykorzystać można źródło światła oraz miernik mocy, przy czym zwykle jest to znacznie utrudnione ze względu na brak dostępu do drugiego końca przewodu, gdy jest on nawinięty na bębnie. W sytuacji takiej skorzystać należy z reflektometru. Cały proces sprowadza się do zakończenia dostępnego końca pigtailem (spawanie), a następnie podłączenia do niego reflektometru. Oczywiście przy tak wykonanym pomiarze zdarzeniowa strefa martwa reflektometru uniemożliwi nam weryfikację pierwszych kilku-kilkunastu metrów kabla. Aby zweryfikować cały odcinek układanego kabla, skorzystać należy z dodatkowej rozbiegówki.

Cały proces sprawdzenia kabla na bębnie trwa zaledwie kilka minut, a pozwala na uniknięcie fatalnego w skutkach ułożenia uszkodzonego kabla. Na poniższym rysunku przedstawiono przykład pomiaru reflektometrycznego 500-metrowego odcinka światłowodu nawiniętego na bębnie. Kabel ten uległ uszkodzeniu najprawdopodobniej jeszcze na etapie produkcji.

d570

Weryfikacja kabla światłowodowego na bębnie przy pomocy reflektometru Grandway FHO3000-D26 L5828. Widoczne duże uszkodzenie w okolicy 348 metra. Ułożenie tego kabla w instalacji zakończyłoby się najprawdopodobniej koniecznością jego wymiany.

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.