EasySplicer – pozycjonowanie włókien w osi pionowej, OFFSET

Opublikowano 09 listopada 2016

Mikroskopijne zabrudzenia v-rowków, w których układane są włókna światłowodowe w procesie spawania, powoduje pionowe przesunięcie włókien. Jeżeli wartość przesunięcia przekroczy 20 µm (co zostanie stwierdzone przez wewnętrzne oprogramowanie spawarki na podstawie obrazu z kamery) spawarka nie wykona spawu. Aby zapobiec takiej sytuacji, należy profilaktycznie czyścić v-rowki w następujący sposób:

  1. Ułożyć docięte i wyczyszczone, jak do spawania, włókna. Opuścić uchwyt dociskający.
  2. Przesuwać ręcznie uchwyty do tyłu oraz do przodu tak, aby włókno nie wysunęło się całkowicie z v-rowka spawarki. W sytuacji, gdy w v-rowkach zalegał luźny brud, powinien on osadzić się na końcu włókna i być widoczny na ekranie. Czynność można powtórzyć dla kolejnych, nowo dociętych włókien.
  3. W sytuacji, gdy po czyszczeniu za pomocą włókien OFFSET nadal jest zbyt duży, oznaczać to może, że brud mocno przylega do v-rowka. Należy wówczas wyczyścić v-rowki za pomocą żyletki (lub noża tapicerskiego) zmoczonej alkoholem izopropylowym. Żyletkę (ostrze noża) należy docisnąć do v-rowka i przesuwać w lewo i prawo. Czynność tę należy wykonać pod kilkoma kątami tak, aby mieć pewność, że v-rowek zostanie wyczyszczony. Nie należy obawiać się uszkodzenia v-rowków. Po czyszczeniu zalecane jest ponowne przesunięcie włókien celem zebrania resztek pozostałego brudu.

Problem z przesunięciem włókien w osi pionowej wynikający z zabrudzenia v-rowków, tzw. OFFSET.

c450 c449
Problem z przesunięciem włókien w osi pionowej wynikający z zabrudzenia v-rowków, tzw. OFFSET. Efekt czyszczenia v-rowków; widoczne ogromne zabrudzenie na prawym czole włókna.

Takie zabrudzenie może, ale nie musi, zostać wypalone małym łukiem elektrycznym poprzedzającym właściwe spawanie. Zalecane jest docięcie włókien na nowo i wykonanie spawu już bez wzajemnego przesunięcia lub w jego akceptowalnych granicach.

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.