Skategoryzowany | Złącza

Tags : ,

Instalacje światłowodowe – wyciąganie włókien z tuby.

Opublikowano 12 stycznia 2017

Poniżej przedstawiono przykład realizacji mufy L56020, przez którą podczas pierwszego etapu instalacji przeprowadzono kabel światłowodowy L76012.

Wewnątrz kabla L76012 znajduje się wypełniona żelem tuba o średnicy 3 mm, zwierająca 12 włókien jednomodowych. Tuba wykonana jest z tworzywa sztucznego, jednak jest na tyle elastyczna, że możliwe jest jej ułożenie wewnątrz mufy L56020. W celu zdjęcia powłoki zewnętrznej kabla skorzystać można ze strippera L5922, który służyć może również do nacinania i łamania tuby.

d600

W celu dostania się do znajdujących się wewnątrz tuby włókien, należy skorzystać z narzędzia L5925.
Dzięki niemu możliwe jest wycięcie tzw. okna w tubie.

W zależności od preferencji instalatora, możliwe są tutaj dwa podejścia. Niezależnie od wyboru należy pamiętać, aby okno wycinać na nieposkręcanej, prostej tubie. Oznacza to zwykle konieczność wyciągnięcia z mufy większej niż wymagana długości kabla, a następnie jego wycofanie.

Opcja numer 1 zakłada operowanie na stosunkowo krótkim odcinku tuby – z reguły nie więcej niż kilkadziesiąt centymetrów. Wówczas za pomocą narzędzia MSAT 5 L5925 wycina się dwa okna o długości kilku centymetrów – jedno na początku, drugie na końcu tuby. Drugie z nich służy do znalezienia interesujących nas włókien oraz ich przecięcia, natomiast pierwsze do wyjęcia ich z tuby. Otrzymujemy w ten sposób dwa włókna o długości kilkudziesięciu centymetrów. Nie jest możliwe wyjęcie włókien na dłuższym odcinku – znajdujący się w tubie żel znacznie zwiększa tarcie. W sytuacji, gdy wymagane są dłuższe odcinki włókien w celu wygodniejszego spawania, możliwe jest wycięcie większej liczby okien i stopniowe przeciąganie włókien przez tubę na krótkich odcinkach.

Opcja numer 2 zakłada usunięcie tuby na prawie całym interesującym nas odcinku, przecięcie dwóch włókien oraz zabezpieczenie pozostałych. Aby pozbyć się tuby, należy wyciąć okno na całej jej długości, a następnie uciąć pozostałość. Uzyskujemy w ten sposób dostęp do gołych włókien na dowolnym odcinku. Nie zaleca się jednak przekraczać długości 2 m – im dłuższe będzie zamierzone okno, tym trudniejsze będzie jego bezpieczne wycięcie.

d609

Mufa L56020 – instalacja przelotowa z kablem uniwersalnym 12J, spawanie 2 włókien

 

Komentarze zamknięte

Najnowszy film

Kurs – Instalacje światłowodowe część I

Kurs – Instalacje światłowodowe część II

Kurs – Instalacja światłowodowe część III

O nas

ZAOPATRUJEMY PROFESJONALISTÓW
Jesteśmy europejskim dystrybutorem CCTV, WLAN, TV-SAT. Oferujemy ponad 1400 towarów z pełnym wsparciem technicznym.

e-SklepREJESTRACJA
Prosimy o rejestrację celem uzyskania dostępu do cen hurtowych. Ceny hurtowe są oferowane dla firm instalatorskich i handlowych w branży TV SAT, WLAN, CCTV.